Ezagutza Profesionala

Zer da EPON?

2021-06-01
Interneten garapen bizkorrarekin, sareko erabiltzaileek sare banda zabalera izateko duten eskaera handitzen ari da egunetik egunera. Merkatuaren beharrak asetzeko, komunikazio sarearen bizkarrezurrak izugarrizko aldaketak izan ditu, eta gutxiago aldatzen ari den sarbide sare tradizionala botila bihurtu da sare osoan, eta banda zabaleko sarbide teknologia berriak ikerketa gune bilakatu dira. .

EPON (Ethernet Passive Optical Network) zuntz optikoko sarbide sareko teknologia mota berri bat da, puntuz puntu anitzeko egitura, zuntz optiko bidezko transmisio pasiboa eta Ethernet zerbitzu anitz eskaintzen dituena. PON teknologia erabiltzen du geruza fisikoan, Ethernet protokoloa esteka geruzan eta PON topologia erabiltzen du Ethernet sarbidea lortzeko. Hori dela eta, PON teknologiaren eta Ethernet teknologiaren abantailak konbinatzen ditu: kostu txikia; banda zabalera handia; eskalagarritasun handia, zerbitzu malgua eta azkarra berrantolatzea; bateragarritasuna dagoen Ethernet-rekin; kudeaketa erosoa, etab.

EPONen abantaila ugari direla eta, gero eta ezagunagoa da eta laster banda zabaleko sarbide sareetarako komunikazio metodo eraginkorrena bihurtuko da. EPON sarearen funtzionamendu egonkorra, eraginkorra eta zehatza bermatzeko, bereziki garrantzitsua da EPON sarearen kudeaketa sistema eraginkorra eskaintzea.

Sareen kudeaketaren eremuan, TCP / IP sisteman oinarritutako sareen kudeaketa teknologiaren etengabeko garapenarekin, SNMP de facto estandar bihurtu da. SNMP oinarritutako EPON sarea kudeatzeko sistemak SNMP kudeaketa protokoloaren esparrua EPON sareko entitateen baliabideak modu eraginkorrean kudeatzeko erabiltzen duen sistema da.

2000ko azaroan, IEEE-k 802.3 EFM (Ethernet in the First Mile) ikerketa taldea sortu zuen. Industriako 21 sareko ekipoen fabrikatzaileek EFMA sortu zuten Gb / s Ethernet puntu-multipuntu transmisio optikoaren eskema gauzatzeko, beraz GEPON (GigabitEthernet PON) ere deitzen zaio. EFM IEEE802.3ah estandarra;

EPON banda zabaleko sarbide teknologia berri bat da, datuak, ahotsa eta bideoa zuntz optikorako sarbide sistema bakarraren bidez sartzeko zerbitzu integratua lortzen duena eta eraginkortasun ekonomiko ona duena. Industriak orokorrean uste du FTTH dela banda zabaleko sarbiderako azken irtenbidea, eta EPON banda zabaleko sarbide teknologia nagusia ere bihurtuko da. EPON sare egituraren ezaugarriak, banda zabalera etxera sartzearen abantaila bereziak eta ordenagailu sareekin konbinazio organiko naturala direla eta, mundu osoko adituek ados daude sare optiko pasiboak "hiru sare batean" gauzatzea direla eta. informazio autobidearen irtenbidea. "Azken kilometroko" transmisio euskarririk onena.

EPON sarbide-sistemak ezaugarri hauek ditu:
1. Bulego zentralaren (OLT) eta erabiltzailearen (ONU) artean zuntz optikoa eta zatitzaile optikoa bezalako osagai pasibo optikoak baino ez daude. Ez dago ordenagailu gela bat alokatu beharrik, ez da hornidura elektrikoz hornitu beharrik eta ez dago ekipoen mantentze lanetarako pertsonalik. Hori dela eta, eraikuntza eta Eragiketa eta mantentze kostuak modu eraginkorrean aurreztu ditzake;
2. EPONek Ethernet-en transmisio formatua hartzen du eta erabiltzaileen sare lokaleko / egoiliar sareko teknologia nagusia ere bada. Biek integrazio naturala dute, transmisio protokolo bihurketa zailak eragindako kostu faktorea ezabatuz;
3. Onartu zuntz uhin luzera banaketa multiplexatze teknologia bakarra (beheranzko lotura 1490nm, lotura 1310nm), bizkarrezurreko zuntz bakarra eta OLT bakarra behar dira, transmisio distantzia 20 kilometrora irits daiteke. ONU aldean, gehienez, 32 erabiltzaileri banatu ahal zaie zatitzaile optiko baten bidez, beraz, OLTaren eta bizkarrezurreko zuntzaren kostuaren presioa asko murriztu daiteke;
4. Goranzko lotura eta beheranzko lotura tasa gigabit dira, beheranzko loturak igorpen transmisioa enkriptatzeko metodoa hartzen du erabiltzaile ezberdinek banda zabalera partekatzeko, eta estekak denbora banaketa multiplexatzea (TDMA) erabiltzen du banda zabalera partekatzeko. Abiadura handiko banda zabala, sarbide sareko bezeroen banda zabalera beharrei erantzuten die, eta modu erosoan eta malguan esleitu daiteke dinamikoki erabiltzaileen beharren arabera;
5. Puntutik puntu anitzeko egiturarekin, sistema erraz handitu eta berritu daiteke ONU kopurua eta erabiltzaileen aldeko zuntz optiko kopuru txikia handituz, eta horrek operadorearen inbertsioa guztiz babesten du;
6. EPONek TDM, IP datuak eta bideo igorpena aldi berean transmititzeko gaitasuna du. TDM eta IP datuak IEEE 802.3 Ethernet formatuan transmititzen dira, garraiolari mailako sareko kudeaketa sistema batekin osatuta, nahikoa baita transmisioaren kalitatea bermatzeko. Bideo zerbitzuen transmisio bidezko transmisioa hirugarren uhin luzera (normalean 1550 nm) luzatuz egin daiteke.
7. EPONek 1,25Gb / s-ko banda zabalera simetrikoak eman ditzake gaur egun, eta 10Gb / s-ra berritu daiteke Ethernet teknologiaren garapenarekin. Pekinen egin zen 2009ko Txinako FTTH Gailurraren Garapenerako Foroan, ZTEk 10G EPON ekipoen prototipo "simetrikoa" lehenengoa kaleratu zuen.